Web Link Δήμος Ελευσίνας
Η συνεργασία του Δήμου με την ΟΕΑ ξεκίνησε το 2007 με το πρόγραμμα «Εναλλακτική Διαχείριση Απορριμμάτων στο Δήμο Ελευσίνας», το οποίο υλοποιήθηκε από την Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης σε συνεργασία με το Δήμο Ελευσίνας.
Το σχέδιο εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Απασχόληση & Επαγγελματική Κατάρτιση», και οι Ενέργειες συγχρηματοδοτήθηκαν κατά 75% από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο.
Μεταξύ του 2007 και του 2009, ο Δήμος Ελευσίνας, εφάρμοσε νέες πρακτικές ανακύκλωσης και εναλλακτικής διαχείρισης των απορριμμάτων. Επιπλέον, δημιούργησε νέες συνεργασίες και πήρε ουσιαστικές αποφάσεις για την επέκταση της ανακύκλωσης. Οι ενέργειες αυτές, συντέλεσαν στο να προκύψουν θετικότερα αποτελέσματα στον τομέα της διαχείρισης των απορριμμάτων, σε σύγκριση με το 2006. Πιο αναλυτικά:
-
Βελτιώθηκε η ανακύκλωση των συσκευασιών από 83 τόνοι/μήνα τον Ιανουάριο σε 173 τόνους/μήνα τον Δεκέμβριο του 2007 ( από 8,3% σε 17,3% των απορριμμάτων). Η αύξηση συνεχίστηκε τα επόμενα χρόνια.
-
Ξεκίνησε η χωριστή διαλογή του έντυπου υλικού από τα σχολεία και τις υπηρεσίες.
-
Εγκρίθηκε κανονισμός για την χωριστή διαχείριση των μπαζών (ΑΕΚΚ, Απόβλητα Εκσκαφών Κατασκευών Κατεδαφίσεων).
-
Το Δημοτικό Κέντρο Ανακύκλωσης (ΚΔΑΥ) διαχειρίστηκε με πρότυπο τρόπο τις ακόλουθες ποσότητες ογκωδών οικιακών αποβλήτων, τα οποία στο παρελθόν διατίθεντο ανεξέλεγκτα: 2005: 26.000 κ.μ. 2006 : 37.500 κ.μ. 2007 : 28.000 κ.μ. Η διαχείριση αυτών των ποσοτήτων ογκωδών έγινε δυνατή χάρη στη συνεργασία και τη σύμβαση με τον ΕΣΔΚΝΑ, ο οποίος διέθεσε τεμαχιστή (Shredder) και press-containers για την διαλογή, τον τεμαχισμό και την μεταφορά των ογκωδών αποβλήτων στον ΧΥΤΑ. Η συνεργασία αυτή οδήγησε σε μείωση κατά 3 φορές του όγκου και του κόστους μεταφοράς των ογκωδών στον ΧΥΤΑ.
-
Το Υπουργείο Παιδείας ενέκρινε πρόγραμμα ανακύκλωσης σε όλα τα σχολεία της Ελευσίνας για τις συσκευασίες, τις ηλεκτρικές/ ηλεκτρονικές συσκευές και τις μπαταρίες. Το πρόγραμμα γίνεται με την συνεργασία των συστημάτων ανακύκλωσης ΕΕΑΑ, ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ και ΑΦΗΣ.
-
Πρόγραμμα ενημέρωσης του κοινού “πόρτα-πόρτα” στις 10.000 οικογένειες της πόλης σε συνεργασία με την Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης και φοιτητές-νέους της πόλης, ώστε να βελτιωθεί η ευαισθητοποίηση του κοινού και η συμμετοχή του στην διαλογή στην πηγή, στην ανακύκλωση και την οικιακή λιπασματοποίηση.
-
Πιλοτικό πρόγραμμα για την διαλογή των επικίνδυνων αποβλήτων από τα 106 ιατρικά κέντρα και μικροβιολογικά εργαστήρια καθώς και από 1.000 οικογένειες της Ελευσίνας. Το πρόγραμμα θα έχει 6-μηνη διάρκεια και τα επικίνδυνα απόβλητα θα καταστραφούν στον αποτεφρωτήρα του ΕΣΔΚΝΑ με δαπάνη της εταιρείας ΑΠΟΤΕΦΡΩΤΗΡΑΣ ΑΕ.
-
Πιλοτικό πρόγραμμα για την εφαρμογή του συστήματος PAYT (pay as you through), ώστε σταδιακά να εξαφανιστούν οι κάδοι από τους δρόμους, η κάθε οικογένεια να έχει το δικό της κάδο για τα οργανικά απόβλητα και να πληρώνει ανάλογα με την ποσότητα των αποβλήτων (διακρατικό πρόγραμμα LIFE υπό έγκριση).
-
Εκπόνηση μελέτης από το Πολυτεχνείο Κρήτης για την τελική μέθοδο διάθεσης των βιοαποδομήσιμων αποβλήτων της Ελευσίνας, ώστε να αξιοποιούμε και να ανακυκλώνουμε το σύνολο των αποβλήτων της Ελευσίνας και να απαλλαγούμε οριστικά από τον ΧΥΤΑ.
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι οι δράσεις αυτές του Δήμου Ελευσίνας που στοχεύουν στην σύγχρονη και περιβαλλοντικά ορθολογική διαχείριση των ΑΣΑ δεν έχουν τύχει καμιάς κρατικής ενίσχυσης.
|
452 |
Web Link Δήμος Σαλαμίνας
Η Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης (ΟΕΑ), συμμετέχοντας στο πρόγραμμα «Δράσεις Ενίσχυσης της Απασχόλησης Ανέργων με την ενεργό συμμετοχή των Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων (ΜΚΟ)», υλοποίησε το σχέδιο δράσης «Ανακύκλωση & Κομποστοποίηση στο Δήμο Σαλαμίνας», στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας «Απασχόληση και Επαγγελματική Κατάρτιση». Το Σχέδιο Δράσης αποτελεί μέρος της συμβολής (κατά 80%) του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου (ΕΚΤ) και της Ειδικής Υπηρεσίας Εφαρμογής Συγχρηματοδοτούμενων Ενεργειών στην ανάπτυξη της απασχόλησης.
Το πρόγραμμα «Ανακύκλωση και Κομποστοποίηση στον Δήμο Σαλαμίνος» στόχο έχει την ενημέρωση, ευαισθητοποίηση και εκπαίδευση των πολιτών της Σαλαμίνας πάνω σε θέματα εναλλακτικής διαχείρισης στερεών αποβλήτων και κομποστοποίησης. Οι εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του προγράμματος, οι εκπαιδευτικές παρουσιάσεις, οι δημοσιεύσεις στο διαδίκτυο, αλλά και τον έντυπο τοπικό τύπο, στόχο είχαν να ενημερώσουν και να ευαισθητοποιήσουν τους δημότες της Σαλαμίνας πάνω σε θέματα διαχείρισης αποβλήτων.
Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με το τέλος του 2008. Συνολικά υπολογίζεται ότι είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την εναλλακτική διαχείριση αποβλήτων, την κομποστοποίηση, την ανακύκλωση και τα «πράσινα» επαγγέλματα περίπου 3,500 άτομα που συμμετείχαν σε εκδηλώσεις για την προώθηση του προγράμματος, σε εκπαιδευτικές παρουσιάσεις, μέσω της ηλεκτρονικής και τηλεφωνικής επικοινωνίας με δημότες της Σαλαμίνας, μέσω δημοσιεύσεων στον τοπικό τύπο και το διαδίκτυο αλλά και με τη διανομή ενημερωτικών φυλλαδίων. Επιπλέον 84 δημότες της Σαλαμίνας είχαν την ευκαιρία να επωφεληθούν από τη δωρεάν απόκτηση κάδου κομποστοποίησης και τουλάχιστον 800 μαθητές σχολείων Β’ βάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου Σαλαμίνας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικές παρουσιάσεις της ΟΕΑ.
Σημαντικό κομμάτι των δράσεων ήταν η οι παρουσιάσεις, οι οποίες σχετίζονταν με τον αναπτυσσόμενο τομέα των «πράσινων» επαγγελμάτων. Πολλοί ήταν εκείνοι, οι οποίοι επωφελήθηκαν από την έρευνα και μελέτη που είχε πραγματοποιηθεί από εργαζόμενους της ΟΕΑ πάνω στον τομέα αυτό. Ενώ οι συζητήσεις που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια των παρουσιάσεων αυτών είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
|
408 |
Web Link Δήμος Αγίου Δημητρίου
Το πρόγραμμα αποτέλεσε μέρος της συμβολής του Ευρωπαϊκού Κοινοτικού Ταμείου (ΕΚΤ) στην ανάπτυξη της απασχόλησης, που στόχο έχει την προώθηση της απασχολησιμότητας, του επιχειρησιακού πνεύματος, την ικανότητα προσαρμογής και την ισότητα των ευκαιριών, καθώς και την επένδυση στους ανθρώπινους πόρους. Οι Ενέργειες συγχρηματοδοτήθηκαν κατά 75% από το ΕΚΤ με τη συμβολή της Ειδικής Υπηρεσίας Εφαρμογής Συγχρηματοδοτούμενων Ενεργειών.
Στόχος του προγράμματος ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των δημοτών του Αγίου Δημητρίου για την ανακύκλωση και την κομποστοποίηση αλλά και για τις δυνατότητες απασχόλησης που παρουσιάζονται στον τομέα της εναλλακτικής διαχείρισης των αποβλήτων.
Συνοπτικά οι Δράσεις του προγράμματος:
-
Συνεχής επικοινωνία και συνεργασία με τον δήμο Αγ. Δημητρίου.
-
Διοργάνωση Ημερίδων με θέματα o Εναλλακτική Διαχείριση Απορριμμάτων o Κομποστοποίηση o Πράσινα Επαγγέλματα o Παρουσίαση του προγράμματος.
-
Επίσκεψη σε λαϊκές για την ενημέρωση των πολιτών και εκτύπωση ειδικού φυλλαδίου.
-
Δοθήκαν 15 κάδοι κομποστοποίησης σε 14 νοικοκυριά του Αγ. Δημήτριου και στο 4ο Γυμνάσιο Αγ. Δημητρίου.
-
Εκπαιδευτικές Παρουσιάσεις σε σχολεία του δήμου.
-
Δημιουργία φυλλαδίου - αφίσας.
-
Δημιουργία εκπαιδευτικού πακέτου για την κομποστοποίηση (σε ηλεκτρονική μορφή).
-
Συνεχής Ενημέρωσης της ιστοσελίδας.
-
Άρθρο στο Περιοδικό « Σκουπίδια και Ανακύκλωση».
|
398 |
Web Link Δήμος Μελισσίων
Η Οικολογική Εταιρία Ανακύκλωσης (ΟΕΑ), συμμετέχοντας στο πρόγραμμα «Δράσεις Ενίσχυσης της Απασχόλησης Ανέργων με την ενεργό συμμετοχή των Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων (ΜΚΟ)», υλοποίησε το σχέδιο δράσης «Ανακύκλωση & Κομποστοποίηση στο Δήμο Μελισσίων», στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας «Απασχόληση και Επαγγελματική Κατάρτιση». Το Σχέδιο Δράσης αποτελεί μέρος της συμβολής (κατά 75%) του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου (ΕΚΤ) και της Ειδικής Υπηρεσίας Εφαρμογής Συγχρηματοδοτούμενων Ενεργειών στην ανάπτυξη της απασχόλησης. Το Σχέδιο Δράσης «Ανακύκλωση & Κομποστοποίηση στο Δήμο Μελισσίων» ξεκίνησε στις 26/3/07 και ολοκληρώθηκε στις 25/3/08, ενώ η συνεργασία μεταξύ του Δήμου Μελισσίων και της Οικολογικής Εταιρεία Ανακύκλωσης είχε ξεκινήσει ήδη από το 2005, με το πρόγραμμα «Οικιακή Κομποστοποίηση».
Τα Μελίσσια ενδείκνυνται ως Δήμος για μια τέτοια προσπάθεια γιατί διαθέτει αρκετούς δημόσιους και ιδιωτικούς χώρους πρασίνου, από τους οποίους οι κάτοικοι μπορούν να προμηθεύονται κλαδέματα για τον εμπλουτισμό του μείγματος, αλλά και να διοχετεύουν το πολύτιμο για το χώμα και τη βλάστηση, κομπόστ.
Το πρόγραμμα «Ανακύκλωση & Κομποστοποίηση στο Δήμο Μελισσίων» έχει ως βασικό στόχο την προώθηση της οικιακής κομποστοποίησης ως ιδέα και ως πράξη. Η τόνωση της ανακύκλωσης είναι ένας ακόμη στόχος. Αν και η ανακύκλωση έχει σχετικά καλή πορεία στα βόρεια προάστια της Αθήνας, η υπενθύμιση και η παρότρυνση για συμμετοχή σε αυτή δεν είναι ποτέ περιττή. Για την προώθηση της πρακτικής εφαρμογής της κομποστοποίησης, προβλέφθηκε στο πλαίσιο του συγκεκριμένου προγράμματος η δωρεάν διανομή 100 κάδων οικιακής κομποστοποίησης.
Mε το νέο πρόγραμμα κομποστοποίησης επεκτάθηκε η καλή συνεργασία μεταξύ της Ο.Ε.Α. και του Δήμου Μελισσίων και εδραιώθηκε η οικιακή κομποστοποίηση στο Δήμο. Από τη συνεχή επικοινωνία με τους δημότες, διαπιστώθηκε από νωρίς η ύπαρξη θετικού κλίματος, αλλά και η επιθυμία τους να γίνουν μέρος της λύσης του προβλήματος της διαχείρισης απορριμμάτων.
Για να συγκεντρωθούν οι δημότες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, έγιναν διάφορες προσπάθειες προώθησης και δημοσιοποίησης του προγράμματος. Αναρτήθηκαν μπάνερ και ανακοινώσεις στις ιστοσελίδες του Δήμου και της Οικολογικής Εταιρείας Ανακύκλωσης. Πολλοί κάτοικοι των Μελισσίων, είδαν οι ίδιοι τις ανακοινώσεις και επικοινώνησαν.
Ένας άλλος τρόπος προσέγγισης του κοινού είναι μέσω του φυλλαδίου που εκτυπώθηκε για χάριν του προγράμματος. Το φυλλάδιο περιλαμβάνει όλες τις βασικές οδηγίες και συμβουλές που χρειάζεται κάποιος για να κάνει οικιακή κομποστοποίηση. Επίσης, περιλαμβάνει τους στόχους και τις δράσεις του προγράμματος καθώς και στοιχεία για τη χρηματοδότησή του και πληροφορίες επικοινωνίας για όσους επιθυμούν να συμμετέχουν.
Ένας από τους σκοπούς του προγράμματος είναι η ευρεία δημοσιοποίησή του μέσω των μέσων μαζικής ενημέρωσης. Για το λόγο αυτό πραγματοποιήθηκε γύρισμα από συνεργείο της κρατικής τηλεόρασης, στο οποίο συμμετείχαν εκπρόσωποι της ΟΕΑ με θέμα την οικιακή κομποστοποίηση. Το τηλεοπτικό υλικό προβλήθηκε και από τα τρία κανάλια της κρατικής τηλεόρασης, σε ειδικές εκπομπές που σχετίζονται με το περιβάλλον και τον αγροτικό τομέα, αλλά και από άλλα τοπικά κανάλια μικρότερης εμβέλειας. Αποτέλεσμα αυτής της προβολής ήταν να ενημερωθεί πλήθος τηλεθεατών οι οποίοι στη συνέχεια τηλεφώνησαν στην ΟΕΑ ζητώντας περισσότερες πληροφορίες, τόσο για τα προγράμματα που υλοποιεί όσο και γενικότερα για την εναλλακτική διαχείριση απορριμμάτων.
Αυτή ήταν μόνο η αρχή. Έκτοτε η δημοσιοποίηση συνεχίζεται με αφιερώματα σε εφημερίδες τοπικές αλλά και ευρείας κυκλοφορίας. Οι άμεσα προγραμματισμένες ενέργειες είναι σύντομα ζωντανά τηλεοπτικά αφιερώματα σε δημοσιογραφικές εκπομπές και επιπλέον καταχωρήσεις στον έντυπο τύπο.
Επιπλέον πραγματοποιήθηκε ενημέρωση της εκπαιδευτικής κοινότητας και εκδηλώσεις ενημέρωσης του κοινού σε συνεργασία με τοπικούς φορείς. Η εκπαίδευση των δημοτικών υπαλλήλων ούτως ώστε να είναι σε θέση να εξυπηρετήσουν τους πολίτες και μετά τη λήξη του προγράμματος, ήταν επίσης ένα σημαντικό μέλημα των υπευθύνων που ασχολήθηκαν με το πρόγραμμα.
Τα οφέλη που προκύπτουν από το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι σίγουρα πολυάριθμα και σημαντικά. Στόχος του προγράμματος είναι όλα τα νοικοκυριά που θα λάβουν κάδο κομποστοποίησης να μπορούν να διαχειρίζονται όλα τα φυτικά οργανικά υπολείμματα που παράγουν. Βάση υπολογισμών και δεδομένου ότι τα νοικοκυριά αποτελούνται κατά μέσο όρο από 4 άτομα, τα οποία παράγουν 500 κιλά απορρίμματα ετησίων, εκ των οποίων το 35% είναι κομποστοποιήσιμα υλικά, τα απορρίμματα που δεν θα καταλήξουν στο ΧΥΤΑ από το Δήμο Μελισσίων το επόμενο έτος είναι 70 τόνοι, μία σημαντική, δηλαδή ποσότητα.
Τέλος αναμένουμε, οι κάτοικοι των Μελισσίων που για διάφορους λόγους αμφισβητούν τη κομποστοποίηση, να παραδειγματιστούν από τους συμπολίτες τους που θα χρησιμοποιήσουν κάδο, να πειστούν για τη χρησιμότητα του και να τους μιμηθούν. Παράδειγμα προς μίμηση βέβαια θα αποτελέσει και ο Δήμος των Μελισσίων για άλλους Δήμους, οι οποίοι δεν έχουν υιοθετήσει ακόμη πολιτική για την εναλλακτική διαχείριση απορριμμάτων.
|
395 |
Web Link Δήμος Πετρούπολης
Το πρόγραμμα αποτέλεσε μια καινοτόμα και φιλόδοξη πρωτοβουλία του Δήμου Πετρούπολης και της Οικολογικής Εταιρείας Ανακύκλωσης, που στόχευε:
-
Στην εθελοντική ενεργοποίηση των κατοίκων και ιδιαίτερα των νέων του Δήμου Πετρούπολης για την προώθηση στην πράξη της ιδέας της βιώσιμης διαχείρισης των οργανικών απορριμμάτων μέσω της οικιακής κομποστοποίησης. Οι δημότες των Πετρούπολης θα αρχίζουν να αποτελούν μέρος της λύσης του προβλήματος της διαχείρισης των απορριμμάτων. Έτσι, σταδιακά θα μειώνονται τα προς συλλογή – μεταφορά και τελική διάθεση απορρίμματα με πολύ σημαντικά περιβαλλοντικά, κοινωνικά και οικονομικά οφέλη για τους δημότες.
Για την επίτευξη αυτού του στόχου στο πλαίσιο του προγράμματος υλοποιήθηκαν οι παρακάτω δράσεις:
-
Περιβαλλοντική ενημέρωση των μαθητών των και των φορέων του Δήμου Πετρούπολης, σχετικά με την ολοκληρωμένη διαχείριση των απορριμμάτων, την οικιακή κομποστοποίηση και για τη δυνατότητα συμμετοχή τους στο πρόγραμμα.
-
Οργάνωση ενός ολοκληρωμένου πιλοτικού προγράμματος «Οικιακής Κομποστοποίησης» στο Δήμο με τοποθέτηση και λειτουργία 200 ειδικών κάδων – κομποστοποιητών σε ισάριθμες κατοικίες, με συνεχή υποστήριξη από το Δήμο.
-
Υλοποίηση ενός μεγάλου προγράμματος προώθησης και προβολής της «Οικιακής Κομποστοποίησης» σε τοπικό επίπεδο, με παραγωγή και διανομή σχετικής αφίσας και φυλλαδίου, δημιουργία ειδικής ιστοσελίδας στην υπάρχουσα του Δήμου (www.petroupoli.gr), προβολή στα ΜΜΕ και οργάνωση πολλών άλλων εκδηλώσεων.
Το πρόγραμμα, που οργανώθηκε από το Δήμο Πετρούπολης και την ΟΕΑ, ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2007 και υπάρχει πρόβλεψη και μελέτη να επεκταθεί σταδιακά σε όλο και μεγαλύτερο αριθμό κατοικιών του Δήμου στο άμεσο μέλλον.
Στο πλαίσιο του προγράμματος, εκπαιδεύτηκαν σε θέματα κομποστοποίησης οι κάτοικοι του Δήμου που πήραν κάδο, ενώ παράλληλα εκπαιδεύτηκαν και δημοτικοί υπάλληλοι για την υποστήριξη και συνέχιση του προγράμματος από τον Δήμο. Έτσι, οι ίδιοι οι δημότες συνέβαλλαν, ώστε να αντιμετωπισθεί το πολύ σοβαρό πρόβλημα της διαχείρισης των απορριμμάτων στο Δήμο.
|
390 |
Web Link Δήμος Πάρου
Πάρος : Το ταξίδι ανακύκλωσης αρχίζει από τα σχολεία – Πάμε όλοι μαζί
Η Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης πήγε στη Πάρο, τον Μάρτιο του 2005, όπου συνάντησε μαθητές όλων των ηλικιών, γονείς και εκπαιδευτικούς με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίησή τους σε θέματα βιώσιμης διαχείρισης απορριμμάτων και της αειφόρου ανάπτυξης.
Στο πλαίσιο της συνεργασίας της ΟΕΑ με τον Δήμο Πάρου, υλοποιήθηκε πρόγραμμα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης σε όλα τα σχολεία του νησιού. Η δράση αυτή, είχε σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών της Πάρου για το περιβαλλοντικό πρόβλημα των αποβλήτων και την λύση που έρχεται να δώσει σε αυτό, το νέο πρόγραμμα ανακύκλωσης που ξεκίνησε ο Δήμος Πάρου.
Ξεκινώντας από το πιο ευαισθητοποιημένο κομμάτι της κοινωνίας, τα παιδιά, τον Μάρτιο του 2005 ο Δήμος Πάρου άρχισε το πρόγραμμά του. Το πρώτο βήμα ήταν η διαλογή στην πηγή των ανακυκλώσιμων υλικών με τη τοποθέτηση και χρήση ειδικών κάδων που μπήκαν σε όλα τα σχολεία της Πάρου. Για το σκοπό αυτό χρησιμοποιήθηκαν τρεις τύποι κάδων, διαφορετικού χρώματος, για τη συλλογή χαρτιού, πλαστικού και αλουμινίου. Ταυτόχρονα με την τοποθέτηση των κάδων στο περιβάλλοντα χώρο των σχολείων, άρχισε και το πρόγραμμα ενημέρωσης της Οικολογικής Εταιρείας Ανακύκλωσης.
Οι εκπρόσωποι της ΟΕΑ, με τη βοήθεια των υπαλλήλων του Δήμου, επισκέφθηκαν όλα τα σχολεία της Πάρου και σε διάστημα μιας εβδομάδας ενημερώθηκαν περίπου 2.200 μαθητές. Η ενημέρωση έγινε με τη χρήση ειδικού εκπαιδευτικού εποπτικού υλικού, προσαρμοσμένου στις συνθήκες αλλά και τις ανάγκες του νησιού, με σκοπό την καλύτερη οικειοποίηση των μαθητών με το γνωστικό τους περιβάλλον, την πιο ενεργό συμμετοχή τους στη διαδικασία της ενημέρωσης και τέλος, της ευαισθητοποίησης και εμπλοκή τους σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο βαθμό στο πρόγραμμα ανακύκλωσης του νησιού τους. Η άψογη συνεργασία των εκπαιδευτικών όλων των σχολείων στη διάρκεια του προγράμματος ήταν ένα από τα βασικά συστατικά της επιτυχίας του.
Το πρόγραμμα υποστηρίχτηκε και από έντυπο ενημερωτικό υλικό της ΟΕΑ, όπως ειδικά τεύχη του περιοδικού «Σκουπίδια και Ανακύκλωση», ενημερωτικά φυλλάδια, αφίσες για τις τάξεις.
Για την εξασφάλιση της επιτυχίας του προγράμματος, διοργανώθηκε από το Δήμο Πάρου διαγωνισμός ανακύκλωσης. Το σχολείο που συνέλεξε τις μεγαλύτερες ποσότητες υλικών βραβεύτηκε σε ειδική τελετή που θα διοργάνωσε ο Δήμος.
Η τελετή βράβευσης των σχολείων έγινε στις 12 Ιουνίου, στον προαύλιο χώρο του Δημαρχείου, παρουσία του Δημάρχου κ. Ι. Ραγκούση, του εκπροσώπου της Οικολογικής Εταιρείας Ανακύκλωσης Χωματίδη Δημήτρη, γονέων, και φυσικά πάρα πολλών παιδιών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, από όλα τα σχολεία της Πάρου. Στην ομιλία του ο κ. Ραγκούσης συνεχάρη τα παιδιά για τις εντυπωσιακές τους επιδόσεις στη συλλογή υλικών και υποσχέθηκε τη συνέχιση του προγράμματος και κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού. "Οι κάδοι", δήλωσε, "θα παραμείνουν στα σχολεία και οι μαθητές, αλλά και οι πολλοί πλέον ευαισθητοποιημένοι πολίτες, θα μπορούν να πηγαίνουν εκεί τα πλαστικά, τα χαρτιά και τα αλουμίνιά τους".
|
370 |
Web Link Δήμος Αρκαδίων, Ζακύνθου
Ο Δήμος Αρκαδίων, θέλησε να ενημερώσει ένα – ένα τα νοικοκυριά και τα καταστήματα εντός των ορίων του για την εναλλακτική διαχείριση των απορριμμάτων. Η Ζάκυνθος είναι από τις πρώτες περιοχές στην Ελλάδα που ξεκίνησαν την ανακύκλωση και μάλιστα διαθέτει Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών (ΚΔΑΥ) από τη δεκαετία του ’80.
Υπεύθυνος για τη διαχείριση των απορριμμάτων της Ζακύνθου είναι ο Σύνδεσμος Καθαριότητας Ζακύνθου ο οποίος αναλαμβάνει την κατασκευή τη λειτουργία και την αποκατάσταση του ΧΥΤΑ που εξυπηρετεί και τους έξι Δήμους του νησιού. Επιπλέον, ο Σύνδεσμος Καθαριότητας συνάπτει συμφωνίες με την ΕΕΑΑ για την ανακύκλωση των υλικών συσκευασίας καθώς και την Ανακύκλωση Συσκευών ΑΕ για την ανακύκλωση των Αποβλήτων Ηλεκτρικού και Ηλεκτρονικού Εξοπλισμού (ΑΗΗΕ).
Ο Δήμος Αρκαδίων αποτελείται από επτά χωριά: Σαρακηνάδο, Άγιος Κύρηκας, Πλάνος, Τραγάκι, Κυψέλη, Βανάτο και Καλλιπάδο στα οποία μοιράζονται 1000 περίπου νοικοκυριά και 300 καταστήματα. Πριν ξεκινήσει το πρόγραμμα ενημέρωσης πόρτα-πόρτα, ενημερώθηκαν όλα τα σχολεία του Δήμου για τη συγκεκριμένη δράση και έδωσαν τα στοιχεία τους για να τους αποσταλεί κάδος ανακύκλωσης μπαταριών από την ΑΦΗΣ.
Το ερωτηματολόγιο
Αρχικά, διαμορφώθηκε το ερωτηματολόγιο που απαντήθηκε από τα νοικοκυριά του Δήμου. Αποτελούνταν από 9 ερωτήσεις που σκοπό είχαν τη διερεύνηση της κοινής γνώμης στην περιοχή, πόσο σημαντική θεωρούν την ανακύκλωση και αν είναι διατεθειμένοι να ανακυκλώνουν καθώς και αν γνωρίζουν για τα υλικά τα οποία μπορούν να ανακυκλώνουν στο Δήμο τους. Οι περισσότεροι κάτοικοι άνοιξαν τις πόρτες τους και δέχτηκαν να απαντήσουν το ερωτηματολόγιο.
Το φυλλάδιο
Για την ενημέρωση των κατοίκων διαμορφώθηκε και εκτυπώθηκε ένα ειδικό τετρασέλιδο φυλλάδιο με οδηγίες και πληροφορίες γύρω από την ανακύκλωση και την κομποστοποίηση. Αναφέρονται τα υλικά που ανακυκλώνονται στο Δήμο, ο σωστός τρόπος συμμετοχής στην ανακύκλωση, τα σημεία που υπάρχουν για τη συλλογή του κάθε υλικού, αλλά και πληροφορίες για την κομποστοποίηση και για τα υλικά που πετάμε στον κάδο κομποστοποίησης. Επιπλέον, υπάρχει μια αναφορά και σε κάποια ειδικά είδη αποβλήτων καθώς και βασικοί κανόνες για τους επαγγελματίες. Για παράδειγμα, τα βουλκανιζατέρ ενημερώνονται για το ΣΣΕΔ Ecoelastika που είναι υπεύθυνο για την ανακύκλωση των χρησιμοποιημένων ελαστικών και μπορούν να έρθουν σε επαφή μαζί τους καθώς στο φυλλάδιο υπάρχουν τα στοιχεία επικοινωνίας του συστήματος.
Υλοποίηση του προγράμματος
Οι συνεργάτες της ΟΕΑ, αφού ενημερώθηκαν κι εκπαιδεύτηκαν για τον τρόπο με τον οποίο διαχειρίζεται ο Δήμος Αρκαδίων και ο Σύνδεσμος Καθαριότητας τα αστικά στερεά απορρίμματα, ταξίδεψαν στη Ζάκυνθο, φιλοξενήθηκαν από το Δήμο και ξεκίνησαν την ενημέρωση των κατοίκων του Δήμου. Οι επισκέψεις στα νοικοκυριά πραγματοποιούνταν από τις 9:30πμ έως τις 2:00μμ και από τις 6μμ έως τις 9:00μμ. Το πρόγραμμα ξεκίνησε στις 20 Ιουνίου και μέσα σε δεκαπέντε ημέρες οι συνεργάτες τις ΟΕΑ κατάφεραν να ενημερώσουν 1073 νοικοκυριά – καταστήματα . Το γεγονός ότι καταφέραμε να ενημερώσουμε το 92% των νοικοκυριών – καταστημάτων ξεπέρασε τις αρχικές μας προσδοκίες. Σε ένα πρόγραμμα ενημέρωσης πόρτα-πόρτα η ενημέρωση του 80% των νοικοκυριών θεωρείται ένας ιδιαίτερα υψηλός στόχος δεδομένου ότι ορισμένοι άνθρωποι εργάζονται και λείπουν αρκετές ώρες από το σπίτι τους αλλά κι επειδή ορισμένα σπίτια λειτουργούν ως δεύτερες κατοικίες και πιθανό να μην κατοικούνται την περίοδο υλοποίησης του προγράμματος.
Ένας σημαντικός λόγος που συνέβαλε στην επιτυχή έκβαση του προγράμματος είναι ο ενθουσιασμός και η επιμονή των συνεργατών της ΟΕΑ, οι οποίοι κατάφεραν να βρεθούν ακόμη και σε απομακρυσμένα σπίτια του Δήμου και δεν περιορίστηκαν μόνο στα κεντρικά σημεία του κάθε χωριού.
Αντιδράσεις των κατοίκων
Οι αντιδράσεις των κατοίκων ήταν κατά κύριο λόγο θετικές. Οι πολίτες άνοιξαν τις πόρτες τους και δέχτηκαν να ενημερωθούν. Επιπλέον, ήταν σε θέση να υποβάλλουν και οι ίδιοι προτάσεις για την καλυτέρευση των συνθηκών στον τομέα της ανακύκλωσης αλλά και γενικότερα στην διαχείριση των απορριμμάτων. Επίσης, ανέφεραν τομείς στους οποίους η δημοτική αρχή θα πρέπει να επέμβει ώστε να διευκολυνθεί η συμμετοχή τους στην ανακύκλωση. Σίγουρα υπήρξαν και πολίτες που θεωρούν ότι ο Δήμος αντιμετωπίζει σημαντικότερα προβλήματα τα οποία δεν έχουν αντιμετωπιστεί από το Δήμο και αξιολογούν το ζήτημα της ανακύκλωσης ως δευτερεύον. Το αρχείο που δημιουργήθηκε με όλες τις παρατηρήσεις, προτάσεις και παρεμβάσεις των κατοίκων αποτελεί ένα πολύ σημαντικό εργαλείο για το Δήμο και με βάση αυτό μπορεί να αξιολογήσει τα προβλήματα του τόπου και να επέμβει με ρόλο καθοριστικό.
|
398 |